Get Adobe Flash player
Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Historia

Obchody Święta Narodowego 2015

"Da Bóg nam kiedyś zasiąść w Polsce wolnej,

Od żyta złotej, od lasów szumiącej,

Da Bóg, a przyjdzie nieustający

Dla srebrnych pługów udręki mozolnej...

Więc  gdy wiosennym oglądam wieczorem

W mgły otuloną zagonów szarzyznę,

Ktoś w moim sercu wykuwa toporem

Moją ojczyznę

 

Na długie 123 lata Polska zniknęła z map Europy - podzielona przez trzech zaborców straciła swą wolność! Nasi dziadowie i pradziadowie czekali z utęsknieniem i nadzieją nie szczędząc krwi i sił na dzień kiedy nasza ojczyzna odzyska swą niepodległość! Wielu z nich straciło życie w walce o Nią, wielu zginęło w więzieniach i kazamatach w snach tylko widząc wolną Polskę.

Więcej…

50 LAT MINĘŁO.........

Nasz chór parafialny wystąpi w Filharmonii

 

 


30 stycznia 2015 roku o godz.19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się wyjątkowy koncert.  Wyjątkowy, ponieważ za pulpitem dyrygenckim stanie nasz wielki przyjaciel, Pan Zbigniew Goncerzewicz, wieloletni dyrygent Filharmonii Świętokrzyskiej, który w tym dniu będzie obchodził 50-lecie swej pracy artystycznej.

Więcej…

ROK TEMU BYLIŚMY NA LITWIE

"Wilno, moje kochane Wilno..."  (J. Piłsudski)

Minął dokładnie rok od pobytu naszego chóru w Wilnie. Przebywaliśmy tam w dniach 13 - 15 września 2013 roku, a więc święto Podwyższenia Krzyża Św. spędziliśmy na Kalwarii Wileńskiej, której centralnym punktem jest kościół pod takim właśnie wezwaniem. Nasze wspomnienia zostały uwiecznione na zdjęciach i filmach. Z powodów organizacyjno - technicznych zapraszamy na relację z naszego pobytu dopiero teraz

Więcej…

HISTORIA CHÓRU W LESZCZYNACH - część 1: do roku 1943 (uzupełnienie)

Wszystko zaczęło się od Jana Pieniążka.......

Początki chóru parafialnego w Leszczynach sięgają roku 1918 (a więc roku w którym nasza Ojczyzna odzyskała długo wyczekiwaną wolność) i są  nierozerwalnie związane z osobą Jana Pieniążka. Ten niezwykle utalentowany i zakochany w muzyce kościelnej artysta, przybył pierwszy raz  do Leszczyn w roku 1918 mając zaledwie 17 lat......

"Urodziłem się by służyć Ojczyźnie śpiewem" - tak mówił o sobie Jan Pieniążek.  Przyszedł na świat 18 stycznia 1901 roku we wsi Wawrzeńczyce w powiecie Miechów. Jako dziecko chodził do wiejskiej ale rosyjskiej szkoły, którą (mimo, że był prymusem) zmuszony był przerwać. Rosyjskie władze zaborcze nie dopuszczały sytuacji, w której do szkoły uczęszczało więcej niż jedno dziecko z rodziny. Musiał więc ustąpić miejsca swemu starszemu bratu i dopiero gdy ten szkołę ukończył, mógł naukę kontynuować.

Więcej…