Cała Polska czyta dzieciom

Stowarzyszenie Św. Jacek czyta dzieciom w bibliotece w Radlinie

Ogólnopolska akcja Cała Polska czyta dzieciom świętuje w pierwszych dniach czerwca XII-lecie swojej działalności. W ramach tej akcji Biblioteka Publiczna w Radlinie, kolejny już raz, zorganizowała głośne czytanie dla młodych czytelników.

Tym razem swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Stowarzyszenia Św. Jacka w Leszczynach – ksiądz proboszcz Ryszard Zaborek, pani doktor Bogusława Bobrowska, pani Katarzyna Radek oraz pan Janusz Krzysiek. W bibliotece gościli także dyrektor Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Radlinie pan Krzysztof Kołtun oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Górnie pani Halina Dziedzic.

Zaproszeni goście zaprezentowali, w ciekawej aranżacji, przepiękną klasykę poezji dziecięcej. Przypomniano przesympatyczne, będące zawsze na czasie, wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej. Ksiądz proboszcz przybliżył młodym czytelnikom kilka utworów księdza Jana Twardowskiego. Kontynuowano także czytanie historyjek z morałem, opowiadania Grzegorza Kasdepki. Spotkanie to stało się także dla dzieci okazją do dyskusji z gośćmi na temat ulubionych autorów, bohaterów literackich, książek z okresu ich dzieciństwa. Nie obyło się przy tym bez ciekawych wspomnień, anegdot z okresu, kiedy to goście sami czytywali swoim pociechom bajki. Dzieci były ciekawe, po jakie książki sięgają obecnie dorośli, czy chodzą do biblioteki, jakie są ich zainteresowania, itp. Okazuje się, że niektóre książki nie starzeją się nigdy. Bo bajki, postaci literackie wspominane przez gości nieobce są również naszym młodym słuchaczom.

Akcja Cała Polska czyta Dzieciom cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, które każdego roku czekają na nowe spotkania z osobami z życia publicznego, które specjalnie dla nich wcielają się w rolę lektorów.

Droga do literatury wiedzie przez poezje dziecięcą i spotkania takie, jak to czerwcowe w bibliotece w Radlinie, pomagają tę ścieżkę do książek ubarwiać, urozmaicać.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu. Szczególne podziękowania kieruję do członków Stowarzyszenia Św. Jacek, którzy swoją obecnością urozmaicili głośne czytanie w bibliotece. W pamięci wszystkich obecnych na spotkaniu pozostanie ta godzina na długo w pamięci. Wszystkie dzieciaki obdarowane zostały przez księdza proboszcza słodkim poczęstunkiem, co wywołało nie mniejszą radość niż słuchanie wierszy.

Kustosz

Jolanta Krzysiek

Galeria zdjęć z wydarzenia: