CHÓR W BORKOWICACH

”  ….Pa, pa, pa, a tak to się zaczęło,

 

Pa, pa, pa zwyczajne pa, pa, pa

 

Jest w orkiestrach dętych taka siła

 

A to było tak…    „

1 września 2011 dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu osób min p.Waldemara Cichawy, rozpoczyna swą działalność Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie miejsce w jakim szkoła ta powstała. Jest to jedyna szkoła muzyczna w kraju działająca na wsi.

 

Oczywiście, jak to ma zawsze miejsce przy takich okazjach, rozgorzała dyskusja czy „warto”! Dzisiaj, po 4 latach działania szkoły można z całą pewnością powiedzieć, że przedsięwzięcie się powiodło, bowiem szkoła cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, kształci dzieci wszechstronnie i działa bardzo prężnie, o czym przyszło nam się przekonać w ubiegłą niedzielę. Mieliśmy bowiem zaszczyt uczestniczyć w Koncercie Noworocznym organizowanym przez tę szkołę. W koncercie tym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i sympatycy-przyjaciele szkoły, a dochód z niego w postaci dobrowolnej wpłaty został przeznaczony na bardzo szczytny cel – zakup fortepianu dla szkoły! Oprócz naszego chóru gościnnie wystąpili: Trio Rodzinne Con Eleganza – p. Krystyna Goncerzewicz – skrzypce, p. Małgorzata Goncerzewicz – Mendera – altówka, p. Aureliusz Mendera – fortepian, oraz p. Katarzyna Bochyńska – Wojdył – sopran. Koncert odbył się w miejscowości Borkowice – siedzibie parafii i gminy

 

Byliśmy niewątpliwie zafascynowani oddaniem ludzi tworzących to dzieło, jego ogromem  oraz zaangażowaniem młodzieży. Byliśmy nawet troszkę stremowani gdyż zdaliśmy sobie sprawę jak wysoko zawieszono nam poprzeczkę. Dobrze, że tuż przed koncertem mieliśmy możliwość zapoznania się ze szkołą, ale co ważniejsze mogliśmy przeprowadzić próbę, a na przygotowanej specjalnie dla nas sali otrzymaliśmy od naszego organisty ostatnie wskazówki i uwagi.

 

W ramach koncertu chór nasz wykonał „Ave Verum” Mozarta, oraz wiązankę pieśni, kolęd i pastorałek. Występ chóru spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności. Poziom artystyczny wszystkich występów był bardzo wysoki, a widownia nagradzała je gromkimi brawami i aplauzem. Koncert zamknął występ dziecięcej orkiestry dętej Vox Cordium pod dyrekcją dyr. Waldemara Cichawy. Już samo pojawienie się na scenie 50 osób i osóbek z instrumentami dętymi w dłoniach wywarło na nas ogromne wrażenie. Bardzo bogaty i ciekawie opracowany repertuar jaki młodzi instrumentaliści zaprezentowali z olbrzymią żywiołowością i brawurą ,wprowadziło wszystkich w radosny, karnawałowy nastrój. Aż trudno uwierzyć, że w tych „szalonych” czasach, w których zdawałoby się nie ma miejsca na wrażliwość, znalazł się ktoś kto swym zapałem i miłością do muzyki zaraził tak dużą grupę młodzieży do pięknego muzykowania. Gratulujemy Panie Dyrektorze!

 

Dziękujemy za gościnność i serdeczne przyjęcie organizatorom koncertu, a nauczycielom i uczniom tej wyjątkowej szkoły, życzymy powodzenia i mnóstwa sukcesów artystycznych Mamy nadzieję, że kiedyś przyjadą do nas zaprezentować swój dorobek. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

 

A dla wątpiących w sukces i ideę powstania Szkoły Muzycznej w Ruszkowicach – NAPRAWDĘ WARTO BYŁO…

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3yPK6REhv3s[/embedyt]