WIELKIE ŚPIEWANIE W LESZCZYNACH

„AD MAIOREM DEI GLORIAM”

 

W sobotę 16 sierpnia, w przededniu odpustu ku czci św. Jacka – patrona naszego kościoła i parafii, odbył się I Przegląd Pieśni Chóralnej pod hasłem „OD BOGURODZICY DO ŁYSICY”. Pomysł zorganizowania takiego przeglądu dojrzewał w nas od dawna, teraz doszedł do skutku dzięki owocnej współpracy naszego chóru i Stowarzyszenia św. Jacek.

 

 

W realizację przedsięwzięcia, które spotkało się z naszym dużym aplauzem zaangażował się w sposób niezwykle skuteczny nasz pan organista – Tomasz Liszka, Zbigniew Goncerzewicz – dyrygent i wreszcie cały chór.  Było to pierwsze i mamy nadzieję, a nawet pewność, że to dopiero pierwsze takie spotkanie chórów Ziemi Świętokrzyskiej. Marzeniem naszym jest, by stały się one tradycją. Abyśmy spotykali się dzieląc swym dorobkiem i doświadczeniami i w ten sposób rozsławiali muzykę chóralną i śpiew, ale także aby doskonalić własny warsztat. Patronat nad całością roztoczyło Stowarzyszenie Św. Jacek oraz proboszcz parafii św. Jacka w Leszczynach, ks. Ryszard Zaborek , który od samego początku przyklaskiwał  temu przedsięwzięciu

 

 

 

 

 

 

W przeglądzie wzięły udział chóry z okolicznych miejscowości i parafii. Zaprezentowali się:

 

 

 

-CHÓR MASŁOWIANIE z Masłowa

 

 

 

-CHÓR MINISTRANTÓW SENIORÓW przy parafii Salezjańskiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Kielcach

 

 

 

-zespół GOLICA  z Mąchocic Kapitulnych

 

 

 

-CHÓR CON PASSIONE z Zagnańska

 

 

 

-i wreszcie CHÓR PARAFII ŚW.JACKA w Leszczynach

 

 

 

Uroczystego otwarcia przeglądu dokonał  nasz ks. proboszcz kierując do nas wszystkich wiele ciepłych słów, a w atmosferę koncertu wprowadziła nas nasza nieoceniona konferansjerka – Alinka Staszewska.  Hasło do rozpoczęcia przeglądu dał nasz chór parafialny, a właściwie jego męska część przepięknym wykonaniem „BOGURODZICY”. Każdy z chórów zaprezentował cząstkę swego dorobku artystycznego. W repertuarze znalazły się utwory sakralne, patriotyczne i ludowe. Występy odbyły się we wzniosłej atmosferze i zostały przyjęte bardzo gorąco przez licznie zgromadzoną publiczność. Wśród publiczności zasiadł pan Feliks Okólski wraz z małżonką, wieloletni były organista naszej parafii. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy nasz hymn świętokrzyski – Łysicę. Oklaskom  nie było końca. Na prośbę publiczności o bis, wszystkie chóry wykonały wspólnie „Gaude Mater Polonia”. To było prawdziwe WIELKIE ŚPIEWANIE, takie jakiego chyba nie pamiętają i nie powstydzą się mury naszej starej, zabytkowej świątyni. Dziękujemy serdecznie ks. proboszczowi za jego ojcowską pieczę, wszystkim przybyłym chórom za ucztę duchową jaka nam zgotowali, a wreszcie publiczności za wspaniałą atmosferę i owacje jakie nam zgotowali, oraz za rewelacyjne włączenie się do wspólnego śpiewu „Łysicy”, dzięki czemu zabrzmiała ona jak prawdziwy hymn naszej małej Świętokrzyskiej Ojczyzny.

 

 

 

Już teraz gorąco zapraszamy na następne takie śpiewające spotkanie.

 

 

 

„GDZIE  SŁYSZYSZ  ŚPIEW  TAM  WSTĄP,  TAM LUDZIE  DOBRE  SERCA  MAJĄ

 

 

 

ŹLI  LUDZIE,  WIERZAJ  MI,   CI   NIGDY   NIE   ŚPIEWAJĄ”