„Wiwat Król, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany..”

„…Maryjo! Maryjo! Polski jesteś Królową!.. Niech Opieka Twoja nas zachowa…”

 

Tę wzniosłą pieśń ku czci Maryi Panny Królowej Polski nasz chór zaintonował rozpoczynając dzisiejszą uroczystą Sumę ku Jej czci

 

 

 

Podczas Ofiarowania mury kościoła rozbrzmiały prastarą „Bogurodzicą”. Masz święta miała bardzo dostojną oprawę nie tylko dzięki obecności chóru. Podkreśliła ja obecność oddziałów Straży Pożarnej z Mąchocic i Leszczyn. Strażacy czcili święto swojego patrona, męczennika – św. Floriana. Wkroczyli do kościoła w pełnym galowym umundurowaniu z pocztami sztandarowymi na czele, wypełniając całą główną nawę.

Wśród „starszyzny” strażackiej czerwieniły się licznie mundury „młodzików”, ciesząc serca i oczy, oznacza to bowiem, że wśród młodzieży nie brakuje odważnych i gotowych nieść pomoc potrzebującym.

Po Mszy św. podczas której śpiewaliśmy głównie pieśni maryjne zaprezentowaliśmy krótki program o tematyce patriotycznej, bowiem dzień dzisiejszy jest również rocznicą ustanowienia najnowocześniejszego w Europie zbioru praw i ustaw regulujących stan prawny państwa – Konstytucji 3 Maja. Jest to też nasze święto Narodowe. Konstytucja ta była ostatnią próbą ratowania Polski od upadku, niestety podjętą za późno. Po dokonanych przez zaborców rozbiorach nastąpiło 123 lata niewoli, nastał wiek pełen nieudanych zrywów wolnościowych, okupionych życiem,  krwią, cierpieniami i zsyłkami na Sybir wielu Polaków. Wiek przepełniony modlitwą do Tej, która zawsze była, jest i będzie naszą Ostoją i Pomocą, Tej, która najlepiej wie co to ból serca rozdartego stratą – do Maryi Królowej Polski.

„Królowo Polski, Królowo Aniołów

Ty, coś na świecie przebolała tyle,

Gdy Syn Twój zstąpił do ziemskich padołów

Skróć umęczonej Polsce Twej – mąk chwile

Królowo Polski, Królowo Aniołów

Roztocz ponad nią tęczę swej opieki

Odwiąż jej ręce od katowski kołów

Bądź jej Aniołem, teraz i na wieki!

Na zakończenie, po komendzie „Do hymnu!” odśpiewaliśmy ze wzruszeniem „Boże coś Polskę”….

Mamy nadzieję, że ta krótka lekcja patriotyzmu zakiełkuje w sercach uczestników uroczystości, zwłaszcza młodzieży…

I uwrażliwi je na słowa: OJCZYZNA,  WOLNOŚĆ  i  WIARA OJCÓW