101 rocznica Odzyskania Niepodległości

                                                           „ Miłość mi taką zapal w łonie , Chryste,

                                                             By serce moje , jako Twoje , biło

                                                             Miłością Boską wielkie , promieniste….

                                                             Tylko dla Ciebie i ojczyzny żyło. „

 

  101 lat temu – 11 listopada we wszystkich polskich kościołach rozbrzmiały radośnie dzwony głosząc koniec ponad 100 – letniej niewoli narodu polskiego . Polska powróciła na mapy Europy . Zawdzięczamy to determinacji naszych dziadów , którzy dla polskiej mowy , Białego Orła i naszej „ biało-czerwonej „ gotowi byli poświęcić swe niejednokrotnie bardzo młode życie . Rodziła się ta nasza na nowo wskrzeszona ojczyzna w bólach i biedzie , ale była wolna i niepodległa . Jeszcze nie raz Polakom przyszło żyć w uciemiężeniu i niewoli , nie raz przyszło im chwycić za broń , nie raz polały się krew i łzy , abyśmy teraz mogli cieszyć się spokojnym niebem nad głowami , szumem polskich lasów , krzykiem mew nad falami polskiego Bałtyku , majestatem granitowych Tatr ….

 

  Tym , którzy walczyli o naszą wolność należy się pamięć i hołd . Nie wolno nam zapomnieć o naszych bohaterach i pamięć tę należy krzewić w sercach dzieci i młodzieży z pokolenia na pokolenie .

 

  Dzisiejszy dzień rozbrzmiał w naszym kościele melodiami tamtych lat – „Marsz ,marsz Polonia „ , „ My Pierwsza Brygada „ , „ Polskie kwiaty „ . Chór wspomagany dzielnie przez scholę dziecięcą i młodzieżową oraz licznie zgromadzonych parafian , w krótkim programie okolicznościowym uczcił pamięć tamtych dni i bohaterów . W niejednym oku zakręciła się łza , bo chociaż nie myślimy o tym codziennie , to są momenty które uświadamiają nam jak bardzo kochamy naszą Polskę ! Potem przyszła pora na modlitwę w intencji ojczyzny i narodu polskiego pod przewodnictwem księdza proboszcza . Mszę zakończyliśmy wzniosłym śpiewem „ Boże coś Polskę „ .

Bardzo dziękujemy wszystkim , którzy przyszli aby wziąć udział w dzisiejszej uroczystości . Podziękowania należą się szczególnie dzieciom , ich udział w dzisiejszych obchodach , znajomość pieśni patriotycznych , świadczy o tym , że pamięć tamtych dni trwa i jest kultywowana w domach i szkołach . Oznacza to , że jako naród nie tracimy swej tożsamości .

Smutnym jest natomiast brak w tak ważnym dla każdego Polaka dniu , naszych barw narodowych na naszych domach – naszej „ biało-czerwonej ! Pamiętajmy i o NIEJ !

 

zdjęcia na stronie https://www.facebook.com/parafialeszczyny/