Chór w parafii św. Maksymiliana Kolbe

„Słuchajcie jak brzmią uwielbienia głosy…”

Chociaż od Bożego Narodzenia minął już miesiąc i zdawałoby się że powoli w trudach dnia powszedniego ulatuje niebiański czar tego święta, nadal w kościołach śpiewamy jeszcze kolędy. Ich melodie pełne ciepła, miłości i tkliwości poruszają nasze serca do głębi. Pod ich wpływem nabieramy dystansu do spraw codziennych i zauważamy co tak naprawdę jest ważne w naszym życiu.

Historia powstania kolęd i tradycja ich śpiewania sięga trzynastego wieku. Nasz chór -będąc wierny tejże tradycji ma również zwyczaj kolędowania . W niedzielny wieczór, 24 stycznia, mieliśmy zaszczyt zaprezentować swój dorobek w kieleckiej parafii Św. Maksymiliana Kolbe. Spotkanie z wiernymi goszczącej nas parafii rozpoczęliśmy od wspólnego udziału we mszy świętej podczas której wykonaliśmy kilka kolęd. Po mszy świętej, już przed ołtarzem głównym, u stóp przepięknej figury Chrystusa cierpiącego na krzyżu, i przed licznie zgromadzonymi parafianami, wyśpiewaliśmy nie tylko z ust , ale i z serc naszych płynące melodie kolęd i pastorałek. Rozbrzmiały one w  murach świątyni rzewnymi nutami kołysanek posrebrzonych dźwiękami skrzypiec, dostojnymi melodiami szesnasto i siedemnastowiecznych kolęd staniątecek i wreszcie wesołymi mazurkami i oberkami ubarwionymi grą trąbki, organ i skrzypiec. Nasz występ zakończyliśmy skoczną, wesołą ” Dudką” której radosny nastrój udzielił się wszystkim słuchaczom.

Bardzo dziękujemy księdzu prałatowi Grzegorzowi Pałysowi za zaproszenie i  ciepłe słowa  skierowane do nas !Dziękujemy wszystkim, którzy nie bacząc na zimno i późną porę poświęcili swój czas aby wspólnie z nami raz jeszcze w tym roku uczcić Maleńkiego śpiewem i modlitwą! Za wszelkie słowa uznania skierowane pod  naszym adresem! Życzymy aby radość i ciepło kolędowych melodii napełniały Wasze serca miłością przez cały rok, aż po dzień w którym znów  zabrzmi:

„Słuchaj pasterzu, czyje to są głosy?

To śpiew aniołów, gorzeją niebiosy…”

„Wśród nocnej ciszy……”


Relacja z pobytu tutaj:

http://maksymilian-kielce.pl/aktualnosci/479-chor-p-w-sw-jacka-z-leszczyn

http://maksymilian-kielce.pl/maksymilian-kielce.pl/images/albumleszczyny/