Dzień Świętego Jacka w parafii w Leszczynach

17 sierpień. Dzień, w którym we wszystkich parafiach, których patronem jest Święty Jacek Odrowąż – niezłomny Apostoł Północy – obchodzone są uroczystości odpustowe. To dzień, który jest dla nas łaską i możliwością skorzystania z odpuszczenia kar doczesnych za popełnione grzechy pod warunkiem przyjęcia Komunii Świętej, wyzbycia się przywiązania do grzechu, wyznania wiary i modlitwy w intencji Ojca Świętego.
Jak co roku parafianie i goście licznie zebrali się na Mszach Świętych odprawianych w tym radosnym dniu.

 

 

Szczególnie duża ilość wiernych zgromadziła się na uroczystej koncelebrowanej Sumie o godz. 12.00. Mszy przewodniczył Ksiądz Prałat Stefan Borowiec. Natomiast wzruszającą homilię wygłosił Ksiądz Kordian Duda, zwracając uwagę na dar, który otrzymaliśmy od Boga, jakim jest największy z cudów – Msza Święta. Oprawę muzyczną zapewnił chór leszczyński pod batutą Zbigniewa Goncerzewicza oraz akompaniamencie Tomasza Liszki. Na tą uroczystość przybyli również pochodzący z naszej parafii księża, bracia zakonni i siostry zakonne.

 

 

 

Mszę Świętą zakończyło błogosławieństwo Przenajświętszym Sakramentem oraz ucałowanie relikwii Świętego Jacka.

 

 

 

A po południu… Od godz. 15.30 parafianie i goście zaczęli gromadzić się przed sceną przy kościele parafialnym, by rozpocząć festyn rodzinny ze Świętym Jackiem pt. „Bez pracy nie ma kołaczy”.

 

 

 

Radosną zabawę rozpoczął I konkurs pierogowy „Jackowe pierogi” oraz II Turniej Sportowy o Puchar Księdza Proboszcza.

 

 

 

W konkursie pierogowym wzięły udział gospodynie i gospodarze związani z naszą parafią.
Jury w składzie: ks. Ryszard Zaborek, Czesław Staszewski oraz Elżbieta Sańpruch wraz z 10-osobową grupą wylosowanych szczęśliwców spośród widowni miało zaszczyt spróbować
i ocenić pracę pierogowych zespołów. A oto wyniki:

 

 

 

 

I miejsce i certyfikat „Najlepszych pierogów Jackowych”:

Lucyna Kuzka, Renata Pedrycz i Marta Banakiewicz – Mąchocice Kapitulne

II miejsce:

Joanna Iwańska, Małgorzata Maj, Gabriel Maj – Leszczyny

Jadwiga Waldon, Stanisława Gil, Patrycja Kobiec – Leszczyny

 

 

 

III miejsce:

Barbara Forma, Barbara Kryszczak, Renata Dudzik – Radlin

 

 

 

Dorota Kołomańska, Sylwia Kołomańska, Adam Kołomański – Mąchocice Kap.

 

 

 

Do walki o Puchar Księdza Proboszcza stanęło 5 zespołów małych sportowców z miejscowości naszej parafii. Po podliczeniu zdobytych punktów sędziowie: Janusz Krzysiek, Czesław Piotrowski, Krzysztof Wołowiec, Tomasz Pastuszko, Mariusz Dyraga, Norbert Radek podali wyniki:

 

I miejsce i zdobywcy Pucharu:

 

 

 

Mąchocice Kap.

rezprezentowane przez: Marysię Radek, Wiktorię Krawczyk, Julię Więcek, Mateusza Radka, Kacpra Januchtę i Konrada Krawczyka

 

 

 

II miejsce: Leszczyny

 

 

 

III miejsce: Cedzyna i Radlin

 

 

 

IV miejsce: Podmąchocice

Do czerpania radości płynącej z naszej wiary zachęcał swoją muzyką zespół młodzieżowy z Wolbromia. Swoim barwnymi występami wspólne spotkanie parafialne urozmaiciły Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczyn, Mąchocic Kap. oraz Radlina. Furorę zrobił również koncert w wykonaniu Małgorzaty Nakoniecznej – znanej laureatki konkursów telewizyjnych takich, jak „Szansa na sukces” czy „Bitwa na głosy”.

Wzruszające chwile w czasie trwania festynu wprowadziły dzieci i młodzież z terenu parafii, którzy przedstawili wybrane sceny z życia Świętego Jacka. Przedostatnim punktem programu był występ zespołu folkowego „Drewutnia”, który zachwycał swoimi strojami kresowymi, dawnymi instrumentami muzycznymi, a przede wszystkim wykonaniem utworów nawiązujących do kultury polskiej, ukraińskiej i łemkowskiej.

 

 

 

A poza sceną… również wiele się działo. Można było spróbować świeżo zrobionego masła z chlebem wiejskim, pierogów, kołaczy – rogalików, ale także wykonać samodzielnie gliniany garnuszek, zabawki z sianka, kwiatki, wianki, bibułkowe ozdoby, podziwiać tkane gobeliny, ludowe stroje lub pozować do portretu. Przy dawnych sprzętach gospodarskich można było powspominać ciężką pracę na roli lub w domu. Starsi parafianie opowiadali młodszemu pokoleniu o sposobie wykorzystania różnych przedmiotów np.: cepa, wiejaczki, szatkownicy, miarki, tary, maślnicy.

 

 

 

Punktem podsumowującym Dzień Świętego Jacka był pokaz w kościele filmu „Największy z cudów”, mówiącego o tym jak wielkim darem jest Msza Święta i Jezus ukryty w Świętej Hostii, której obrońcą i propagatorem był Święty Jacek.

 

 

 

Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce:

 

 

 

  • Alicji Staszewskiej, Doroty Tokarskiej, Elżbiety Sańpruch;

 

  • Młodych aktorów: Adama Krawczyka, Julii Zwierzchowskiej, Natalii Jamrożek, Macieja Jamrożka, Dominiki Sańpruch, Karola Gębskiego, Mai Kotaś, Natalii Liszce, Uli Kamińskiej, Madzi Szymoniak, Gabrysi Białek, Radkowi Salwie, Tadkowi Wdowiakowi, Małgosi Ślusarczyk, Kacprowi Palakowi, Madzi Sańpruch i Oli Zarembskiej;
  • OSP w Mąchocicach Kapitulnych i Leszczynach;
  • Służby medycznej: dr Bogusławy Bobrowskiej i Heleny Anioł;
  • Koła Gospodyń Wiejskich z Mąchocic Kapitulnych, Leszczyn i Radlina;
  • Elżbiety Nadolnej;
  • Krzysztofa Łakomca;
  • Adama Salwy;
  • Piekarni z Mąchocic Ernesta Nogi;
  • Firmy transportowej Jana Jarosa z Leszczyn;
  • Firmy Handlowej Barwa;
  • Firmy Logis sp. z o. o.;
  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
  • Starostwa Powiatowego w Kielcach;
  • Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego.

 

 

Proboszcz parafii p.w. Św. Jacka w Leszczynach

ks. Ryszard Zaborek

i

Stowarzyszenie „Święty Jacek”