Lekcja historii

16 lutego 2014 r. mszą świętą w kieleckiej Bazylice Katedralnej o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości 72. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową
Po mszy świętej obchody jubileuszu przeniosły się pod pomnik Armii Krajowej, który znajduje się na Skwerze Stefana Żeromskiego.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele kombatantów, Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych. Na skwerze nie zabrakło również mieszkańców Kielce i licznej grupy młodzieży. Obecni również byli przedstawiciele wojska i policji.

 

Podczas uroczystości prelekcje wygłosił dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Przypomniał, że przemianowanie 14 lutego 1942 r. Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową było wielkim aktem politycznym. Armia Krajowa była najlepiej zorganizowaną i najliczniejszą armią podziemną działającą w okupowanej Europie. W ramach akcji ?Burza? liczebność oddziałów AK wyniosła około 350 tys. żołnierzy. Głównym celem AK było przygotowanie powstania narodowego.

Dr Domański podkreślił działanie oddziałów AK na kielecczyźnie oraz  przywołał nazwiska i pseudonimy wybitnych dowódców np. Jana Piwnika ?Ponurego?, Antoniego Hedy ?Szarego?, Eugeniusza Kaszyńskiego ?Nurta?, Mariana Sołtysiaka ?Barabasza?.

Obchody zakończyły się składaniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.

W uroczystościach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia ?Święty Jacek?.