98 lat odzyskania niepodległości

„….Smutna Madonno, Ty blizny swoich dzieci nosisz na Twarzy

 

 

 

 

 

 

 

modły ślemy k’ Tobie

 

 

 

 

 

 

 

weź w swą obronę, weź w swą obronę

 

 

 

 

 

 

 

Orła i Koronę, Orła i Koronę

 

 

 

 

 

 

 

bądź nam jutrzenką na drodze zbawienia…”

 

 

Przez z górą 100 lat niewoli, Polska podzielona przez zaborców, zniknęła z map Europy, ale trwała niezłomnie w sercach naszych Ojców i Dziadów, którzy walcząc wznosili modły o wyzwolenie Ojczyzny.

 

Ich determinacja w walce, trud, cierpienia, przelana krew i życie oddane w imię miłości do Ojczystego Kraju zaowocowały!.11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność i niepodległość! Niejednokrotnie jeszcze przyszło Polakom stanąć do boju o wolny kraj, ale tamten dzień stał się dla nas znakiem, jak ważne jest pielęgnowanie miłości do ojczystej mowy, wolności i wiary przodków.

Od tamtego dnia minęło 98 lat. Mamy wolną i niepodległą ojczyznę, spokojne niebo nad głową, polską mowę i chyba nieczęsto zastanawiamy się nad tym szczęściem, jakie jest w naszym posiadaniu, ani komu je zawdzięczamy. Niestety! Często zapominamy o… rocznicach, godle, o tej, za którą walczyli nasi przodkowie: biało – czerwonej łopocącej na wietrze… Nie wolno nam pozwolić zapomnieć! Naszym obowiązkiem jest pamiętać i przekazywać pamięć o tych czasach młodym pokoleniom. Uczyć ich miłości do ojczystego kraju.

 

„…Pomódl się bracie mój miły za Polskę

 

Pomódl się za Ojczyznę

 

Pomódl się dzisiaj siostro kochana za Polskę

 

Pomódl się za Ojczyznę…”

 

Dlatego tez w dniu dzisiejszym w naszym kościele o godzinie 10.00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Uświetniona śpiewem naszego chóru miała bardzo uroczysty charakter. Podczas Mszy św. przyjęliśmy do naszej wspólnoty małą Małgorzatę Marię. Chrzest maleńkiej Małgosi w Dniu Święta Odzyskania Niepodległości był dla nas wszystkich ogromną radością i znakiem, że oto rośnie nam nowe pokolenie patriotów, a postawa jej rodziców, dziadków i prababci niech będzie dla nas przykładem jak można pielęgnować miłość do Ojczyzny w rodzinie. Po Mszy św. krótkim programem okolicznościowym, na który złożyły się poezje i utwory o tematyce patriotycznej, w bardzo ciepłej atmosferze, uczciliśmy wspólnie z licznie zgromadzonymi wiernymi dzisiejsze Narodowe Święto.

 

„…Spośród słów używanych nieczęsto,

 

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

 

słowo piękne jak honor i męstwo

 

słowo, które brzmi: NIEPODLEGŁOŚĆ.

 

Ono znaczy bez strachu spać

 

ono znaczy spokojnie się budzić

 

kochać, śmiać się i pewnie trwać

 

w wolnym kraju wśród wolnych ludzi…”